jaki materac

Materac do spania – jaki będzie lepszy, twardy czy miękki?

299

Materac do spania może mieć ogromne znaczenie dla stanu zdrowia i samopoczucia. Kiedy powinniśmy zdecydować się na materac twardy, a kiedy na miękki? Jaki materac do spania wybrać, żeby wykorzystywać noc w 100% i budzić się w pełni sił?

To, czy materac do spania ma być twardy, czy miękki zależy od wielu czynników. Niestety nie ma cudownej reguły, która odpowie na pytanie jaki materac do spania będzie najlepszy. Podejmiemy jednak wyzwanie i co nieco podpowiemy 😊 Żeby materac był wygodny i jednocześnie zdrowy, należy podejść do kwestii wyboru indywidualnie.
Wyjaśnijmy króciutko, jakie materace do spania określamy miękkimi, a jakie twardymi.

Najczęściej możemy spotkać się z oznaczeniami stopnia twardości jako:
– H1 – miękki materac, przeznaczony dla osób o niskiej masie ciała,
– H2 – średnio twardy materac, dla osób do 80kg,
– H3 – twardy materac, odpowiedni przy masie ciała między 80kg, a 100kg,
– H4 – bardzo twardy materac, polecany dla osób z wagą powyżej 100kg.

Po pierwsze dobór materaca do spania zależy od wagi ciała. I ta zasada dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby z mniejszą wagą powinny wybrać materac o nieco mniejszym stopniu twardości, niż te z nadwagą. Dlaczego? Twardy materac praktycznie nie zareaguje gdy położy się na nim lekka osoba. W trakcie snu mięśnie się zwiotczają – jest to mimowolna reakcja organizmu, która pozwala ciału na odpoczynek i regenerację. Zbyt twardy materac, powiedzmy wprost, nie pozostawi ,,luzu”. W konsekwencji obudzisz się z obolałym ciałem, a niekiedy również ze zdrętwiałymi kończynami z powodu zaburzonego krążenia przez ucisk twardego materaca na skórę.
Natomiast zbyt miękki materac przy wyższej wadze spowoduje, że wpadniesz jak śliwka w kompot i tutaj również nie będzie możliwości na prawidłowy wypoczynek. Każda próba zmiany pozycji wymusi zwiększony wysiłek, a tym samym napięcie mięśni. Ponadto znajdziesz się w nienaturalnej pozycji, a po przebudzeniu odczujesz ,,połamanie” kręgosłupa, karku i nie tylko ☹

A konkretnie jaki materac do spania jest twardy, a jaki miękki?

W zależności od wagi możemy określić jako materace miękkie lub twarde, te wykonane z pianki poliuretanowej lub wysokoelastycznej (HR). Odpowiedni będzie również materac termoelastyczny (memory), który dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła. Do wyboru mamy także materace lateksowe.

Twardy materac do spania polecany jest dla osób z większą wagą – twardością charakteryzują się materace sprężynowe (bonellowe) oraz kieszeniowe (woreczkowe). Dla cięższej osoby szukającej materaca do spania polecane są również materace z wypełnieniem z maty kokosowej. Aby zwiększyć wygodę i poszerzyć możliwości do wyboru mamy również połącznia kilku warstw wypełnień, np. materac bonellowy z pianką memory, czy lateksowo-kokosowy. Żeby jednak nie pogubić się w tych wszystkich ,,materacowych nazwach” zawsze możemy po prostu sprawdzać oznaczony stopień twardości 😊

odpowiedni materac

Miękki materac do spania – komu polecany?

Na miękki materac do spania powinny zdecydować się osoby z problemami z krążeniem. Nadmierny ucisk przez twardy materac może pogorszyć stan zdrowia w przypadku chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, żylaki, czy zakrzepica żył. Miękki materac sprawdzi się również u osób borykających się z chorobami skóry, np. łuszczycą, wszelkimi wysypkami, a także urazami i ranami. Ważne jest wtedy, żeby delikatna skóra mogła się goić bez dodatkowych podrażnień.

Twardy materac do spania – dla kogo jest przeznaczony?

Twarde materace polecane są dla osób z wadami kręgosłupa (z wyjątkiem lordozy, która wymaga dopasowania się materaca do wystającej krzywizny). Twardy materac pomoże również osobom narzekającym na bóle pleców. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z twardością i wybierać materace do spania, które będą jednocześnie elastyczne (dla dobra krążenia – wspominaliśmy wyżej). Dopasowany materac zmniejszy odczuwany ból, a w przypadku dzieci pozwoli na prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Jaki materac do spania polecamy dla tych mniej zdecydowanych?

Materac do spania nie musi być twardy, albo miękki. Dla większego komfortu są również materace, które łączą w sobie kilka poziomów twardości. Są to tzw. materace strefowe (3-7 stref). Zapewniają odpowiednią podporę dla miejsc najbardziej narażonych na ból, jak głowa, kark, biodra, czy stopy. Materace do spania z podziałem na strefy twardości przeznaczone są dla dorosłych, którzy nie zmieniają często pozycji w trakcie snu – nie sprawdzą się jeśli budzisz się z nogą na poduszce 😉 Możesz również zdecydować się na materac dwustronny i zmieniać stronę spania w zależności od potrzeby lub nastroju 😊

Dobrze dobrany materac do spania jest podstawą zdrowego snu i dobrego samopoczucia. Materac odpowiednio twardy pozwoli uniknąć rozwoju wad postawy, a także powstawania chorób kręgosłupa. Takie materace, spełniające funkcje lecznicze i ortopedyczne proponuje firma Art Medic https://materace-viscotherapy.pl, sprzedawca idealnie dopasowanych materacy do użytkownika, gwarantujących najlepsze podparcie dla twojego kręgosłupa. Materace z funkcją leczniczą to inwestycja w zdrowie i hamulec dla rozwoju schorzeń szkieletu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...3 komentarzy do “Materac do spania – jaki będzie lepszy, twardy czy miękki?

 1. gabi

  Napisane jest ze mozna kupic materac z 3-7 strefami twardosci. Czyli jak ja waze 60kg, a moj maz 90 to ile tych stref bedzie potrzebne? 2? a może 5? Od czego to zależy?

  Odpowiedz
 2. Tomek

  Materac może mieć kilka stref twardości. Teoretycznie nawet więcej niż 7. Ale kupno materaca dla dwóch osób o znacznej różnicy wagi to trochę problem. Materac powinien być dopasowany do wagi konkretnej osoby. Dobór stref twardości dla dwóch osób to trochę kompromis, idealnie nie da się tak dopasować materaca, chyba że ściśle oddzielisz męża od siebie 😉
  Wpisz w Google ArtMedic Viscotherapy i najlepiej zadzwoń. Gwarantuję Ci, że Pan Artur wszystko Ci wytłumaczy, dodatkowo masz 30 dni na zwrot materaca bez żadnych dodatkowych warunków. Jestem jednak pewien że i tak go nie zwrócisz, kto raz przespał się na materacu piankowym ten nigdy nie położy się już na zwykłym.

  Odpowiedz
 3. Gaja

  myślę, że w przypadku dużych rozbieżności pod względem wagi, rozwiązaniem jest kupienie dwóch różnych materacy mniejszych i połączyć je w jednej ramie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *