regeneracja czesci

Regeneracja części samochodowych – oszczędne rozwiązanie

860

Regeneracja części samochodowych to oszczędność pieniędzy i czasu – okazuje się, że zepsute elementy często można naprawić, zamiast kupować nowe.

Regeneracja części samochodowych ma dużą przewagę nad kupnem nowych – oszczędzamy pieniądze i czas, które przeznaczylibyśmy na kupno i ściągnięcie do warsztatu nowego elementu. Oprócz tego, takie rozwiązanie jest przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ ogranicza liczbę odpadów. Natomiast bezpieczeństwo i sprawność regenerowanych części samochodowych jest porównywalne z nowymi, zazwyczaj otrzymujemy też gwarancję jak w wypadku zakupu nieużywanych elementów, dlatego warto wziąć pod uwagę tę opcję, kiedy następnym razem coś nam się w aucie zepsuje.

Regeneracja poduszek powietrznych

poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w samochodzie – pozwala on zabezpieczyć pasażerów i kierowcę przed obrażeniami, jakie mogliby odnieść w trakcie wypadku. W skład tego podzespołu wchodzą układ uaktywniający, generator gazu i poduszka wykonana z tkaniny impregnowanej kauczukiem neoprenowym. Ponieważ jednak po wystrzeleniu poduszki powietrznej w czasie kolizji, część elementów nie zadziałałaby już poprawnie podczas kolejnego zderzenia, konieczna jest ich naprawa lub wymiana na nowe. Ta druga opcja wiąże się z bardzo wysokimi kosztami – często przewyższającymi wartość auta – dlatego z pomocą przychodzi nam regeneracja poduszek powietrznych. Proces ten zakłada diagnostykę całości instalacji oraz wymianę i uzupełnienie uszkodzonych fragmentów; w efekcie tego, otrzymujemy w pełni bezpieczny i działający system, który zapewni nam ochronę w razie wypadku. Regeneracja poduszek powietrznych pozwoli nam więc zaoszczędzić pieniądze, nie tracąc przy tym na bezpieczeństwie.

Regeneracja pasów bezpieczeństwa

pasy bezpieczenstwa

Także regeneracja pasów bezpieczeństwa jest kluczową sprawą, gdy mieliśmy kolizję lub zostały one w inny sposób zniszczone (na przykład przecięte, przetarte lub na dłuższy czas zalane wodą). Prawidłowe działanie tej części jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów: statystyki pokazują, prawie połowa ze śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, które nie zapięły pasów, mogłaby przeżyć – gdyby tylko z nich skorzystała. To ogromna liczba, która uświadamia nam, jak bardzo ten element wyposażenia samochodu jest niezbędny. Regeneracja pasów bezpieczeństwa polega na wymianie i odblokowaniu elementów, które zostały uszkodzone w trakcie użytkowania auta lub wypadku – jest to między innymi wymiana sprężyn odpowiedzialnych za poprawne zwijanie się pasa lub naprawa napinaczy pirotechnicznych. Dobrze wykonana regeneracja pasów bezpieczeństwa sprawia, że po naprawie są tak skuteczne, jak po wymianie na nowe i mogą dalej nas chronić w razie ewentualnej kolizji lub gwałtownego hamowania.

Naprawa deski rozdzielczej

deska rozdzielcza

Deska rozdzielcza to główny element wnętrza, który decyduje o tym jak wygląda nasze auto. Spełnia również ważne funkcje powiązane z bezpieczeństwem (poduszki powietrzne) i prowadzeniem pojazdu (umieszczone są na niej wskaźniki, między innymi obrotomierz, prędkościomierz). Bardzo często w trakcie poważniejszych wypadków zostaje znacznie uszkodzona – nie oznacza to jednak potrzeby zmiany auta, a nawet konieczności wymiany części na nową. Mechanik zajmujący się doprowadzeniem pojazdu do stanu używalności powinien powiedzieć klientowi, że możliwa jest naprawa deski rozdzielczej. W procesie regeneracji zostaje ona posklejana specjalnym, bardzo wytrzymałym klejem – używanym również w fabrykach samochodowych. Następnie deska jest malowana (lub w przypadku wybrania bardziej luksusowej wersji) obszywana skórą lub materiałem skóropodobnym. W obu przypadkach sprawność elementu jest stuprocentowa, natomiast droższe rozwiązanie zapewnia całkowite zakrycie elementów łączenia w miejscach, gdzie był on klejony. Wielu użytkowników uważa, że po regeneracja deski rozdzielczej sprawia, że auto wręcz zyskuje na wyglądzie w stosunku do stanu sprzed wypadku.

Naprawa kierownicy

kierownica

Kierownica to element, z którym kierowca ma kontakt bez przerwy w trakcie prowadzenia pojazdu. Jest jednym z najważniejszych narzędzi w aucie – zapewnia możliwość nadania kierunku, w którym porusza się samochód. Ważne jest zatem, aby była w możliwie najlepszym stanie i byłoby przyjemnie, gdyby przyciągała także swoją estetyką, sprawiając przyjemność jej użytkownikowi. Jeśli twoje auto przejechało już na tyle dużo kilometrów, żeby kierownica straciła swoją dawną kondycję, materiał na niej zagubił już swoją fakturę i popękał – możesz nadać jej nowe życie. Naprawa kierownicy nie jest bardzo skomplikowana. Po wymontowaniu zmywa się ją specjalnym rozpuszczalnikiem, wygładza papierem ściernym, wypełnia pęknięcia farbą do tego przeznaczoną i znowu poleruje się aż do uzyskania gładkiej powierzchni bez pęknięć. Później pozostaje już jedynie dobranie odpowiedniego koloru farby. Istnieje oczywiście możliwość zdjęcia zniszczonej warstwy i obszycia całości kierownicy u tapicera.

Regeneracja części samochodowych – podsumowanie

Jeśli w aucie ulegnie uszkodzeniu jakiś element, warto porozmawiać z mechanikiem, żeby ocenił, czy jest możliwość naprawy zniszczonych fragmentów. To rozwiązanie zazwyczaj tańsze, a często trwalsze od wymiany na zamienniki. Nowe, oryginalne elementy nierzadko są tak drogie, że zupełnie nie opłaca się korzystać z takiego rozwiązania – chyba, że mamy jeszcze samochód na gwarancji. Dlatego regeneracja części samochodowych to dobra opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze i czas, a przy okazji zadbać o środowisko.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *