street workout

Street Workout, a Kalistenika – czym się od siebie różnią? 

360

Street Workout to trening oparty na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Kalistenika także. Czym zatem się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa akie są podobieństwa między nimi? Które ćwiczenia dają lepsze efekty?

Kilka słów o kalistenice

Wywodzi się ona z antycznej Grecji, a nazwa jest połączeniem greckiego kalos, które oznacza piękny oraz stenos – silny. Ideałem, do którego dążyli starożytni Grecy była kalokagathia – równowaga pomiędzy apollińską sylwetką a bogatym umysłem i moralnością. Treningi kalisteniczne występowały we wszystkich starożytnych kulturach – oprócz Grecji, możemy zaobserwować ich obecność na przykład w Rzymie czy Egipcie. Nic dziwnego – sprawność i siła od zawsze były największymi atutami wojowników i żołnierzy. Zatem historia kalisteniki zaczyna się tam, gdzie historia człowieka, który biega, rzuca, skacze i siłuje się z drugim człowiekiem. Choć nazwa tej dyscypliny wydaje się być trudna i obca, każdy z nas miał do czynienia z kalisteniką w ciągu swojego życia, choćby podczas lekcji wychowania fizycznego.

Kalistenika składa się z takich ćwiczeń jak: pompki, bieganie, skakanie, bieg z ciężarkami, przysiady, wyskoki, rzuty, ćwiczenia ze sztuk walk, podciąganie, brzuszki, stanie na rękach. Skonstruowanie urządzeń służących do aktywności tego rodzaju, dało podłoże gimnastyce artystycznej.

Street Workout – geneza

Sama idea tego treningu nie jest niczym nowym – ot, ćwiczenia na dworze z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury i obciążenia swojego ciała. Nazwa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce przyjęła się dopiero około roku 2009. Początkowo grupa zapaleńców wykorzystała do swoich amatorskich treningów plac zabaw czy osiedlowe trzepaki – z biegiem lat stała się prężnie działającą organizacją zwolenników wymagającego treningu, wykorzystującego elementy kalisteniki. O ile na świecie historia tego sportu jest nieco dłuższa, w Polsce pierwsze wzmianki na temat Street Workoutu pochodzą z przełomu lat 2008/2009.

zestaw street workout
Zestaw do street workout proponowany przez FitPark

Podobieństwa między Street Workoutem a kalisteniką

Obydwie dyscypliny wykorzystują obciążenie własnego ciała. To bardzo istotny element, który wpływa na sylwetkę ćwiczących – nie jest ona tak mocna, jak w przypadku ćwiczeń z ciężarem. Charakteryzuje ich duża sprawność i atletyczna postura. Obie aktywności zmierzają do tego samego celu – absolutnej władzy nad własnym ciałem, polepszeniem sprawności, mobilności, motoryki i wytrzymałości organizmu.

Zasadnicze różnice

Nie da się zaprzeczyć, że Street Workout mocno czerpie z dorobku kalisteniki. Niemniej posiada swoje specyficzne elementy i ewolucje. Kalistenika zawiera w sobie wiele różnych dyscyplin – od biegów, skoków, rzutów aż po sztuki walki. Niemożliwe jest zatem wyodrębnienie zawodów sportowych w tej dziedzinie. Street Workout jest w tym aspekcie autonomiczny – zakres ruchów i działań jest na tyle sprecyzowany, że zawodnicy mogą rywalizować ze sobą w konkretnej kategorii. Jednak Street Workout sprowadza się w znacznej mierze do ćwiczeń z drążkiem, co mocno zawęża zakres aktywności.

Pomimo podobieństwa związanego z trenowaniem z ciężarem własnego ciała, w Street Workoucie coraz częściej zauważyć można nowy trend, polegający na obciążaniu ciała dodatkowymi odważnikami lub kamizelkami obciążeniowymi, podczas wykonywania ćwiczeń. Kalistenika to po prostu sekwencja ćwiczeń, zaś Street Workout to możliwość zabawy konfiguracjami i wprowadzania nowych ewolucji. Wreszcie w kalistenice skupiamy się przede wszystkim na doskonaleniu poszczególnych elementów, nie zaś na przechodzeniu do następnych. Różnice te są subtelne, jednak warto je znać, zwłaszcza przy doborze odpowiedniego treningu do swoich preferencji.

Tekst zredagowano na podstawie informacji zawartych na stronie https://www.fitpark.pl/urzadzenia-street-workout.html. Firma FitPark jest producentem urządzeń do street workoutu, które pozwolą na doskonalenie swoich umiejętności w tej dyscyplinie. Poza tym wszystkie urządzenia wykonane są z najwyższą starannością i posiadają niezbędne certyfikaty.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *