Klub 1906

Klub 1906 – Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków

1247

Klub 1906 – Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków założone ponad 100 lat temu jest świetnym przykładem tego, jak zamiłowanie do piłki nożnej łączy pokolenia. Klub 1906 to nie tylko fanclub Wisły Kraków, ale także platforma współpracy biznesowej.

Klub 1906 to stowarzyszenie dla ludzi, którzy pragną wspierać Wisłę Kraków i czerpać z tego określone benefity. Bycie członkiem Towarzystwa Sportowego może również skutecznie napędzać własny biznes. Klub 1906 jest solidnym partnerem z długą tradycją sięgającą 1889 roku. Dla osób, które zdecydują się wejść w szeregi Towarzystwa Sportowego przygotowano szereg benefitów, między innymi: karnety na cały sezon Ekstraklasy w wybranych miejscach strefy VIP GOLD, pierwszeństwo udziału w wydarzeniach organizowanych przez klub 1906, zniżki na produkty oferowane przez innych członków towarzystwa. Jest to świetny sposób na promocję swojej działalności, gdyż członkostwo w klubie 1906 zakłada również integrację firmy z logo na ściance klubowej w strefie VIP, a także prezentację firmy na podstronie Wisły Kraków.

Historia Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków sięga 1889 roku, kiedy to utworzono na krakowskich Błoniach pierwszy w Polsce ośrodek wychowania fizycznego. Siedemnaście lat później powołano Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. Ojcem stowarzyszenia był profesor II Wyższej Szkoły Realnej, który wiosną 1906 roku zaproponował swoim uczniom utworzenie klubu sportowego. Na początku istnienia klubu 1906 jego symbolem była przepołowiona piłka w kolorze czarnym. Emblemat taki był noszony na lewej piersi na błękitnej koszulce, która miała również czarny kołnierzyk. Strój sportowy składał się również z czarnych spodenek. Treningi zgrupowania odbywały się codziennie na Błoniach, gdzie łatwo było znaleźć przeciwnika. Zasięg boiska wyznaczany był ręcznie przy użyciu bluz i czapek. Klub działał bardzo prężnie, bo już kilka tygodni po rozpoczęciu swojej działalności wynikiem 7:0 wygrał mecz rozegrany z Wadowickim Klubem Sportowym. Po turnieju jesiennym szeregi Wisły Kraków zasilili piłkarze z rozwiązanej drużyny Czerwonych. Zmianie uległy również stroje sportowców, które były odtąd czerwone i miały nadrukowaną niebieską gwiazdę na piersi.

Klub 1906

Po pewnym czasie chcąc podkreślić barwy narodowe zespół postanowił zmienić kolor gwiazdy na białą. Wisła od początku swojego istnienia akcentowała swoją polskość. Dlatego też w 1910 roku zespół zdecydował się wystąpić z Austriackiego Związku Futbolowego, który będąc członkiem FIFY (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) wyznawał zasadę państwowości, w myśl której na terytorium jednego kraju mógł istnieć tylko jeden kraj. Wisła zdecydowała się wstąpić do UIFA (Międzynarodowa Unia Piłki Nożnej). Organizacja ta popierała zakładanie stowarzyszeń sportowych w obrębie klubów sportowych. Drużyna Białej Gwiazdy wystąpiła z propozycją założenia sportowego stowarzyszenia do wszystkich klubów działających na terenie Galicji.

W wyniku tego, 21 maja 1911 roku w Krakowie dziesięć klubów piłkarskich utworzyło Polski Związek Futbolowy (PZF). Kilka dni później PZF został pełnoprawnym członkiem UIFA. Jednak najwięksi rywale Wisły nie weszły w skład PZF, co sprawiło, że związek rozpadł się za jakiś czas. Wisła ponownie przystąpiła do austriackiego stowarzyszenia. Wiadomo było, że żeby klub mógł dalej istnieć niezbędne są środki finansowe. Niestety nieudana próba zorganizowania zajęć łyżwiarskich i tenisowych, które byłyby zastrzykiem gotówki dla klubu, skłoniła działaczy do wystąpienia do Namiestnictwa Cesarskiego z wnioskiem o zatwierdzenie statusu.

Po uzyskaniu zgody zarząd Wisły próbuje pozyskać grunty na budowę własnego boiska. Dopiero 5 kwietnia 1914 roku klub odnosi zwycięstwo 3:2 z Czarnymi Lwów w meczu rozegranym we własnym obiekcie. Wybuch I wojny światowej wstrzymała działalność klubu na całe cztery lata. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ponownie rozpoczęto starania o uzyskanie boiska. Działacze Wisły przystąpili do tworzenia Polskiej Ligi Piłkarskiej, która ostatecznie zawiązała się w 1927 roku.

Podczas jubileuszu klubu, który przypadał na rok 1936 zmieniono jego herb (biała gwiazda na czerwonym tle, przepasana niebieską wstęgą). Oficjalnie ustanowiono też czerwono- biało-niebieskie barwy. Przed wybuchem II wojny światowej klub odnosił wiele sukcesów. Jednak decyzją hitlerowskiego okupanta zawiesił swoją działalność, co jednak nie przeszkodziło członkom Wisły w realizacji sportowych pasji. Spotykali się oni potajemnie na meczach i rozgrywkach.

Pierwszy mecz z Cracovią odbył się w wyzwolonym Krakowie 28 stycznia 1945 roku. Wiślacy wygrali wówczas 2:0. Klub 1906 obchodził swoje czterdziestolecie zaledwie rok po zakończeniu wojny. W 1949 roku zgodnie z decyzją sowieckiego okupanta wszystkie kluby sportowe zostały pozbawione osobowości prawnej i zasiliły nowo powstałe zrzeszenia. Wisła została wcielona do Zrzeszenia Sportowego Gwardia. Klub 1906 chcąc uniezależnić część swoich dochodów rozpoczął działalność gospodarczą. Na początku zarabiał na organizacji imprez sportowych i wynajmie swoich obiektów. W latach 80-tych towarzystwo utworzyło Zakład Produkcji Pomocniczej, który zajmował się instalacją systemów chroniących przed kradzieżą. Zmiany ustrojowe, które miały miejsce w Polsce po upadku komunizmu sprawiły, że Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków napotkało dużo problemów finansowych.

W 1997 roku na mocy umowy z grupą krakowskich biznesmenów utworzono Sportową Spółkę Akcyjną, która przejęła od Klubu 1906 sekcję piłki nożnej. Dziś sytuacja klubu jest stabilna i pewna. Działacze Wisły Kraków kontynuując tradycje przedsiębiorcze swojej instytucji, wiele wysiłku wkładają w rozwój współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami wspierającymi instytucje sportowe.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.