Metawersum

Co to jest metawersum i jaka przyszłość Nas czeka

175

Metawersum jest to połączenie wielu elementów technologii, w tym wirtualnej rzeczywistości, rzeczywistości rozszerzonej i wideo, które razem umożliwiają „życie” w cyfrowym wszechświecie.

Zwolennicy metaverse liczą, że jako użytkownicy będą pracować, bawić się i utrzymywać kontakt z przyjaciółmi, uczestniczyć we wszelkich wydarzeniach – od koncertów po naukowe konferencje, aż po podróże wokół świata – właśnie na tej wirtualnej platformie. 

Definicja metawersum

Termin metawersum nie odnosi się do żadnego konkretnego rodzaju technologii, a raczej do szerokiej zmiany w sposobie interakcji z technologią. Zjawisko to charakteryzuje się trwałymi wirtualnymi światami, w której użytkownik istnieje, nawet podczas nieużytkowania. Istnieją nawet wtedy, gdy użytkownik aktualnie nie korzysta z niej – a także rzeczywistość rozszerzoną, która łączy aspekty świata cyfrowego i fizycznego. Nie wymaga to jednak, aby te przestrzenie były dostępne wyłącznie za pośrednictwem VR lub AR. Świat wirtualny, taki jak w Fortnite, do którego dostęp można uzyskać za pomocą komputera, konsoli do gier, a nawet telefonu, może być metawersalny.

Matawersum wirtualna rzeczywistość

Zobacz Metawersum na Facebooku

https://www.facebook.com/Metawersum.biz
 

Co może czekać Nas w przyszłości?

Metaverse przekłada się również na cyfrową gospodarkę, użytkownicy bowiem będą mogli tworzyć, kupować i sprzedawać wszelkie dobra. W bardziej idealistycznych wizjach metaverse będzie interoperacyjny, to natomiast pozwali na przenoszenie wirtualnych przedmiotów, takich jak ubrania czy samochody, z jednej platformy na drugą. Obecnie większość platform posiada wirtualne tożsamości, awatary i zasoby, które są powiązane tylko z jedną platformą, lecz metawersum może pozwolić na stworzenie podmiotu, który można zabrać ze sobą wszędzie tak łatwo, jak na przykład skopiować swoje zdjęcie profilowe z jednego portalu społecznościowego na inny.
 

Kiedy możemy się spodziewać Metawersum

Trudno jest to określić. Z jednej strony istnieją już platformy, które umożliwiają niektóre z działań, jakie deklaruje metaverse. World of Warcraft to trwały wirtualny świat, w którym gracze mogą kupować i sprzedawać towary. Fortnite oferuję wirtualne doświadczenia, jak koncerty czy wystawy. Jednak nie jest to takzintegrowane jak wirtualny świat, o którym mowa. Mark Zuckerberg, dyrektor generalny nowo nazwanej Mety (dawniej Facebook), szacuje, że może minąć od pięciu do dziesięciu lat, zanim kluczowe cechy metawersji staną się powszechne. Warto jednak podkreślić, że owszem niektóre aspekty metawersum już istnieją. Ultra Szybkie łącza szerokopasmowe, zestawy słuchawkowe do wirtualnej rzeczywistości i trwałe, zawsze włączone światy online już działają.

Co to jest jak działa metawersum

Zobacz nowy serwis o Metawersum

https://metawersum.biz

Przykłady Metawersum

Niektóre z firm informatycznych już teraz deklarują zaangażowanie w rozwój szeroko pojętego zjawiska metawersum. Oto kilka przykładów:

Meta – gigant technologiczny znany wcześniej jako Facebook poczynił już znaczące inwestycje w wirtualną rzeczywistość, w tym przejęcie Oculusa w 2014 roku. Meta przewiduje wirtualny świat, w którym cyfrowe awatary łączą się poprzez pracę, podróże lub rozrywkę za pomocą zestawów słuchawkowych VR. Sam Zuckerberg twierdzi, że metawersum może zupełnie zrewolucjonizować internet, jaki znamy.

Microsoft – przodujące przedsiębiorstwo informatyczne, producent oprogramowania już używa hologramów i rozwija aplikacje mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości (XR) ze swoją platformą Microsoft Mesh, które łączą świat rzeczywisty z rzeczywistością rozszerzoną i wirtualną. Jakiś czas temu Microsoft udostępnił swoje plany wprowadzenia mieszanej rzeczywistości, w tym hologramów i wirtualnych awatarów do Microsoft Teams w 2022 roku. W planach na przyszły rok są również: eksplorowane wirtualne przestrzenie 3D dla handlu detalicznego i miejsc pracy. Armia amerykańska współpracuje obecnie z Microsoftem nad zestawem słuchawkowym Hololens 2 z rozszerzoną rzeczywistością, w którym żołnierze będą mogli trenować, ćwiczyć i walczyć. Poza tym usługa Xbox Live łączy już miliony graczy gier wideo na całym świecie.

Tim Sweeney, dyrektor generalny firmy Epic Games, która stworzyła Fortnite, powiedział: „Nie jest tajemnicą, że Epic inwestuje w budowanie metawersum”. Firma organizowała koncerty takich gwiazd, jak Ariana Grande i Travis Scott, zwiastuny filmowe i debiuty muzyczne, a nawet „wciągającą” reimaginację historycznego przemówienia Martina Luthera Kinga Jr. pod tytułem „I Have A Dream”. Ponadto firma opracowuje fotorealistyczne cyfrowe postacie ludzkie za pomocą narzędzia MetaHuman Creator, które może być sposobem na dostosowanie swojego cyfrowego sobowtóra w przyszłych grach z otwartym światem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.