szczoteczki

Szczoteczka elektryczna rotacyjno-pulsacyjna, a soniczna i ultradźwiękowa – którą wybrać?

302

Szczoteczka elektryczna staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Na rynku mamy wiele firm i modeli do wyboru.

Część osób czuje niechęć do zakupu takiej szczoteczki obawiając się wysokiej ceny. Tak, to prawda, że szczoteczka elektryczna jest droższa od tradycyjnej, ale jest to wydatek uzasadniony ekonomicznie. Ma ona długą żywotność, wymienne są jedynie końcówki. Głowice zaleca się wymieniać co około trzy miesiące lub wtedy, gdy zauważymy, że włosie odkształciło się lub zaczęło wypadać. Zakup szczoteczki elektrycznej to wydatek jednorazowy, wystarczający na lata.

Obecnie na rynku możemy wyróżnić trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych:
– klasyczna, tj. rotacyjno- pulsacyjna;
– soniczna;
– ultradźwiękowa.

Głowica szczoteczki rotacyjno – pulsacyjnej obraca się wibrując z dużą prędkością, wykonując około kilka tysięcy obrotów na minutę. Włókna w główce szczoteczki elektrycznej są dostosowane do kształtu zębów i dziąseł. Biegną one prosto i lekko ukośnie. Właśnie takie ułożenie włosia jest najskuteczniejsze w czyszczeniu, bowiem pozwala wyczyścić przestrzenie tuż przy dziąsłach i między zębami. Dłuższe, miękkie partie włókien z kolei służą do czyszczenia najgłębszych zakamarków jamy ustnej. Szczoteczki rotacyjno – pulsacyjne są łatwe w obsłudze i odznaczają się długą żywotnością.

Polecane są osobom niemających problemów z wrażliwymi dziąsłami i szkliwem.
Działanie szczoteczek wykorzystujących technologię soniczną opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe powodują, że woda zmieszana z pastą i śliną przemienia się w chmurę bąbelków (tzw. efekt kawitacji). Bąbelki dynamicznie uderzają o zęby i dziąsła, skutecznie je oczyszczając. Docierają one nawet do 4 milimetrów od zakończenia włosia, a już z odległości 2 mm od końcówek włosia występuje całkowita redukcja płytki bakteryjnej. Aktywne bąbelki powstałe w zjawisku kawitacji mają zdolność przenoszenia dużych ilości tlenu w głąb kieszonek dziąsłowych, co działa bakteriobójczo i uaktywniająco na procesy metaboliczne nabłonka.

Głowica porusza się z prędkością nawet 62 000 razy na minutę, co daje efekt perfekcyjnego wypolerowania zębów od strony warg i języka. Fale dźwiękowe usuwają osad ze wszystkich pęknięć, szczelin i porowatości szkliwa. Główka szczoteczki czyści zęby ruchem wymiatającym, tj. z góry na dół. Jest to bezpieczniejszy dla dziąseł sposób mycia zębów, niż ruch obrotowy. Pozwala także usunąć dużo więcej zanieczyszczeń niż przy stosowaniu zwykłej szczoteczki rotacyjnej. Działanie szczoteczki sonicznej jest bardzo delikatne, ale i skuteczne, dlatego doskonale sprawdza się u osób noszących aparat ortodontyczny.

szczoteczka

Szczoteczki ultradźwiękowe są bardzo podobne do szczoteczek sonicznych z jedną istotną różnicą. Wytwarzają one prawdziwe fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1.600.000Hz, co odpowiada aż 96.000.000 pulsacji na minutę, zatem jest wielokrotnie więcej, niż w przypadku klasycznych oraz sonicznych szczoteczek do zębów. Fale ultradźwiękowe rozrywają łańcuchy bakterii, dzięki czemu ich ściany komórkowe zostają naruszone. Powoduje to całkowite unieszkodliwienie bakterii, ponieważ raz oderwane bakterie nie są w stanie ponownie się połączyć i przekształcić w płytkę nazębną. Ogromną zaletą szczoteczek ultradźwiękowych jest także ich delikatność – mycie zębów ogranicza się w zasadzie wyłączne do jej przyłożenia do zębów oraz wykonywania delikatnych ruchów wymiatających. Ten rodzaj szczoteczki elektrycznej także jest polecany dla osób noszących aparat.

Większość szczoteczek elektrycznych posiada dodatkowe funkcje, znacząco ułatwiające korzystanie z tych urządzeń. Należy do nich timer, odliczający czas i po 2 minutach wyłączający szczoteczkę. Przydatną funkcją jest także czujnik nacisku na szkliwo, sygnalizujący czerwoną lampką zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zęba. Dzięki tym dodatkowym elementom wyposażenia szczoteczki elektrycznej czyszczenie zębów staje się łatwiejsze i bardziej przyjemne.

Artykuł zredagowano na podstawie serwisu HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, firmy oferującej szeroki wybór szczoteczek do zębów oraz artykułów stomatologicznych najwyższej jakości. Dodatkowo HappyDental dzieli się wiedzą na temat prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *