meska maska

Maski przeciwsmogowe – jak wybrać?

785

Smog stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ta szara chmura, która szczególnie dotyka duże aglomeracje i nie tylko utrudnia nam normalne funkcjonowanie, ale także zagraża zdrowiu.

W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać skuteczną broń w walce z tym zagrożeniem – maskę antysmogową.

Smog to szara mgła, w której skład wchodzą liczne związki oraz niebezpieczne pyły, jak np. MP2.5 i MP10. Są to główne czynniki alergizujące, które mogą wywołać astmę, prowadzić do niewydolności oddechowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli czy obturacyjnej choroby płuc. Długotrwała ekspozycja na smog może przyczynić się do podwyższenia ciśnienia tętniczego oraz licznych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego ważne jest, by wykazać się zdrowym rozsądkiem i wiedzieć jak zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem smogu.

Jak wybrać maskę antysmogową?

Przed zakupem jakiejkolwiek maski zwróć uwagę na jej właściwe dopasowanie. Musi ona dobrze przylegać do twarzy oraz posiadać dobrej jakości filtr. To właśnie dzięki niemu jesteśmy chronieni przed szkodliwym wpływem substancji z powietrza. Dlatego zapomnij o stosowaniu tzw. masek chirurgicznych czy bawełnianych. Nie sprawdzą się zwłaszcza te ostatnie – przepuszczają toksyczne związki w aż 70%.
Następnie zastanów się do czego będzie ci potrzebna dana maska antysmogowa: tylko do spacerowania czy może do biegania? O ile tę drugą możesz spokojnie używać do przechadzania się po mieście, tak w spacerowej może być ci ciężko złapać oddech podczas aktywności fizycznej, gdyż nie jest przystosowana do szybszego przepływu powietrza. Dlatego też, w zależności od potrzeb, twoja maska powinna być wyposażona w jeden bądź dwa zawory, które umożliwią ci swobodne oddychanie. Taka maska przeciwsmogowa skutecznie odprowadzi też wilgoć.

maska antysmogowa

W maskach antysmogowych spotkasz następujące rodzaje filtrów:

– HEPA: doskonale wyłapuje nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłu z powietrza (PM 2.5 i PM10) oraz brzydkie zapachy. Świetnie radzi sobie również w zatrzymywania bakterii, wirusów, grzybów czy kurzu. Jednak nie sprawdza się w przypadku gazów. Z tym lepiej radzą sobie filtry z węglem aktywnym. Najczęściej filtr HEPA wykorzystywany jest w maskach sportowych – ze względu na większą przepuszczalność powietrza.
– Węglowy (z węglem aktywnym): podobnie jak jego poprzednik dobrze radzi sobie z wyłapywaniem nawet najdrobniejszych cząsteczek (PM 2.5 oraz PM10) oraz kurzu, pleśni, grzybów czy wirusów. Jego zaletą jest filtracja wszelkich gazów i oparów chemicznych. Pochłania także nieprzyjemne zapachy.
– Kombinowane: to połączenie obu powyższych filtrów, stanowiące skuteczną ochronę zarówno przed drobnymi cząsteczkami z powietrza jak i gazami.
– Bioaktywne: stosowane w U-Mask. Posiadają bioenzym, który rozkłada wszelkie szkodliwe związki. Wykazuje podobne parametry, co opisani wcześniej konkurenci.

Maska antysmogowa spacerowa
Popularna „spacerówka” doskonale sprawdzi się przy codziennym użytku, kiedy hodzisz po mieście, jedziesz samochodem czy przemieszczasz się na skuterze. W przypadku tego rodzaju maski nie są ważne jej zawory – o ile nie zamierzasz jej wykorzystywać do biegania czy jazdy na rowerze. W tym wypadku dobry będzie wybór filtra HEPA bądź węglowego (z węglem aktywnym). Ważne, by sprawdzić oznaczenie: N99 oznacza, że maska ochroni cię w 99% przed szkodliwym pyłem. Pamiętaj również, aby podczas zakupów dowiedzieć się czy twój model posiada wymienny filtr. Tego rodzaju maski antysmogowe są nieco droższe od jednorazowych, jednak w przypadku długiego stosowania zakup się zwróci.

Maska antysmogowa do uprawiania sportu
Ten typ masek posiada dobrej jakości filtr – najczęściej jest to połączenie HEPA z węglowym, które skutecznie zabezpieczają przed pyłami oraz niebezpiecznymi gazami. Dodatkową zaletą takich masek jest specjalny zawór, który ułatwia nabieranie powietrza podczas wysiłku fizycznego – bez przeszkód możesz wziąć głębszy oddech.

Można również spotkać maski antysmogowe dla rowerzystów. Charakteryzują się one większą elastycznością, która zapewnia swobodne ruchy głową podczas jazdy. W tym wypadku ważne jest, by zwrócić uwagę na zawory – muszą one posiadać regulację, dzięki której unikniemy wydmuchiwania powietrza na okulary, które mogą nam zaparować. Podobnie jak w modelu wyżej, sprawdzą się filtry HEPA, węglowe czy kombinacja obydwu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.