formalnosci

Formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym

618

Jakie formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym należy mieć na uwadze kupując mieszkanie? Ich ilość może przytłaczać, ale kiedy się je dobrze pozna wszystko stanie się jasne. Przedstawiamy wszystko w prosty i jasny sposób.

Kupując mieszkanie i słysząc hasło „formalności” większość z nas wpada w lekką panikę. Zupełnie niesłusznie. Formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym nie są tak skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka się wydają. Po krótce przedstawimy wszystkie formalności, o jakich należy pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego.

Akt notarialny mieszkania – poprośmy sprzedającego o przedstawienie aktu notarialnego mieszkania. Akt notarialny jest w posiadaniu właściciela nieruchomości, który w wielu przypadkach jest również sprzedającym. W akcie notarialnym będzie informacja na temat aktualnego właściciela nieruchomości oraz o stanie prawnym nieruchomości.

Wypis z księgi wieczystej – do ksiąg wieczystych obecnie jest ułatwiony dostęp. Wszystkie są dostępne w formie elektronicznej i każdy może mieć do nich wgląd. Akt notarialny i wypis z księgi wieczystej to pierwsze i najważniejsze formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym.

Informacja o zameldowanych osobach – poprośmy obecnego właściciela, aby udał się do urzędu miasta lub gminy i przedstawił nam zaświadczenie o aktualnie zameldowanych osobach. W ten sposób będziemy mieć pewność, kto na dzień dzisiejszy ma prawo mieszkać w lokalu. Jeśli właściciel będzie kombinował i będzie chciał uniknąć wizyty w urzędzie, to może oznaczać, że ma coś do ukrycia.

Zaświadczenia z niezaleganiu z opłatami – nikt nie chce być zaskoczony i otrzymać w przyszłości wysokiego rachunku za prąd, którego sam nie zużył. Poprośmy właściciela by przedstawił zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za prąd, czynsz i inne media. W tym celu właściciel musi się udać do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej oraz do poszczególnych dostawców mediów.

Powyżej opisane formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym dotyczyły czynności wykonywanych przed kupnem mieszkania. Teraz przedstawimy formalności dotyczące samego zakupu oraz formalności, jakich należy dokonać po zakupie.

umowa

Umowa kupna–sprzedaży – warto najpierw sporządzić umowę przedwstępną, aby mieć pewność, że właściciel nie rozmyśli się w ostatniej chwili, a następnie umowę ostateczną. W obu umowach powinno być zawarte wszystko, co jest przedmiotem sprzedaży. Umowa powinna określać, w jakim stanie technicznym sprzedawane jest mieszkanie, co wchodzi w skład wyposażenia oraz powinny być wskazane wszystkie pomieszczenia przynależne.

Umowa kredytowa – jeśli mieszkanie jest brane na kredyt, to są jeszcze dodatkowe formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym. Wtedy przed podpisaniem ostatecznej umowy kupna-sprzedaży udajemy się do banku z odpisem aktu notarialnego oraz z potwierdzeniem złożenia wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Podatek od czynności cywilno-prawnych – na sam koniec, po zakupie mieszkania mamy 14 dni od dnia nabycia nieruchomości na udanie się do urzędu miasta lub gminy w celu zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych.

Formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym nie są tak straszne jakby się mogło wydawać. Nie trzeba być prawnikiem, żeby w dostatecznym stopniu nad wszystkim panować. Mając podstawowe informacje o formalnościach, zakup mieszkania na rynku wtórnym będzie dla nas szybszy i bardziej bezpieczny.

Aby poznać szczegóły formalności niezbędnych do zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, zapraszamy do zapoznania się z bardziej szczegółowym artykułem w serwisie Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/formalnosci-zwiazane-z-kupnem-nieruchomosci-na-rynku-wtornym, który skupia się właśnie na tej kwestii.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.